Szelíd gyógymód a nátha szövődményei ellen
Gyermek fül-orr-gégészeti gyakorlatomban naponta találkozom a banális gyermekkori nátha korántsem banális szövődményeivel.
Gyakori panasz, hogy a gyermeknek dugul az orra, kiszárad a torka, étvágytalan, nyűgös, főleg éjszaka köhög, és előfordul, hogy a hallása is gyengébb.
Tapasztalatom szerint ezek a tünetek akár hónapokon át is fennállnak, és sokan úgy gondolják, hogy a közösségbe járó gyermeknél ez a természetes állapot.
Az egyszerű nátha kiindulópontja az elhúzódó légúti hurutos betegségeknek, az allergiának és a gyulladásos eredetű problémáknak egyaránt, és mindegyik előbb-utóbb a tüdőben fejeződik be.
Sőt, bizonyos fülbetegségek is törvényszerűen hozzákapcsolódnak az elhúzódó náthához a szoros anatómiai kapcsolat miatt. Az orrdugulás következménye a füldugulás, ami a fülkürt orr felőli szellőzését akadályozza, ennek számtalan következményével.
A légutak az orrbemenettől a hörgőkig, sőt a tüdő szövetében lévő ki légző hólyagocskákig egységes anatómiai és funkcionális rendszert képeznek.
Az elhúzódó nátha következtében kialakult szövődmények sorozata miatt a rendelőbe érkező családok története szinte teljesen azonos. Elmondják, hogy a gyermek közösségbe kerülése előtt egészséges volt, majd bekerült egy gyermekközösségbe, ahol sajnos előfordul, hogy egy-egy félig-meddig gyógyult gyermek is ott van az egészségesek között.
Ezt követően elindul egy lavinaszerűen terebélyesedő hurutos állapot. Orrfolyással kezdődik, társul hozzá az orrdugulás, majd a száraz, később hurutos köhögés, a fülpattogás, majd gyengébb lesz a hallása és időnként hasító fülfájdalmakra panaszkodik a gyermek.
Megfázás vagy ráfázás?
A náthát általában megfázásnak tulajdonítják, sőt így is nevezik a köznyelvben, de ez csak részben igaz. A szeles, hideg, nedves időben a nyálkahártya felszínének lehűlése kedvez a tüneteket kiváltó vírusok megtelepedésének és szaporodásának. Hatásura az orrüreget bélelő nyálkahártya megduzzad, vizenyőssé válik és egyre több orrváladék termelődik. A fokozott váladéktermelődés oka és célja a kórokozók eltávolítása az orrüregből.
A jó ellenálló képességű gyermekeknél a vírusos nátha általában nem okoz lázat. A gyengébb ellenálló képességű betegek, főként a pici babák és az idős emberek szervezetében az egyszerű nátha is okozhat magas lázat.
Minél gyengébb a szervezet immunitása, annál hosszabb a nátha lefolyása és időközben alattomosan kialakulnak a szövődmények.
Az orrüregben elszaporodott vírusok kedvező feltételeket teremtenek a baktériumok megtelepedésének az orrnyálka-hártyán és a felgyülemlett váladékban.
Mi okozza a szövődményeket?
A nátha szövődményeinek kialakulásáért elsősorban azok a baktériumok felelősek, amelyek a gyermekközösségekben cseppfertőzéssel terjednek. Közismerten az óvodáskorú gyermekek kapják a legtöbb gyulladásellenes gyógyszert, ezért a környezetükben lévő kórokozók „tízpróbássá” váltak, azaz több gyógyszerkúra ellenére életben maradtak, és hatékonyabban okoznak szövődményeket. Ha egy gyermek betegsége kapcsán félig-meddig meggyógyulva beviszi a kórokozóit a gyermekközösségbe, ezzel komolyan veszélyezteti a társait.
Ezért mondom én naponta a náthás-köhögős pácienseim szüleinek, hogy teljesen tünetmentesen vigyék a gyermeket a közösségbe. Az antibiotikum beszedése még nem biztosíték arra, hogy teljesen meggyógyuljon a gyermek. A teljes tünetmentességhez az orrfolyásnak, az orrdugulásnak és a köhögésnek is meg kell szűnni.
A vírusok ellen fölösleges, sőt káros antibiotikumot szedni, hiszen az antibiotikum szedésnek is vannak mellékhatásai és a vírusokra nem hatnak. A baktériumok által okozott légúti gyulladásokra viszont jól hatnak, ha célzottan adjuk, azaz ha jól választjuk meg a gyógyszert. Sajnos a baktériumok ravaszsága, miszerint fokozatosan hozzászoknak egyes gyógyszerekhez, újabb és újabb feladatok elé állít bennünket.
Bebizonyosodott, hogy ebben a versenyfutásban akkor leszünk valóban győztesek, ha a kórokozók elpusztítása mellett az eltávolításukban is nagyon hatékonyak vagyunk.
Gyermekklinikai munkacsoportunk által összeállított és kipróbált szelíd gyógymód többnyire szúrás és műtét nélkül is hatékony. Alapelvünk az, hogy a komplex betegségek komplex módon kell kezelni. Természetesen ez a módszer is annál hamarabb segíti gyógyuláshoz a beteget, minél hamarabb kezdjük el a kezelését. Az időfaktornak, azaz a nátha kezdetétől eltelt időnek perdöntő jelentősége van. A három héten túl tartó nátha már egészen biztosan szövődményes.
Hétfejű Sárkány betegség
Elsősorban az arcüregek, rostasejtek, majd a fülkürt és a középfül betegszik meg. Ezt követően az orrmandula, a gége, a légcső és a hörgők is hurutossá válnak. Nem mindig jár fülfájdalommal és lázzal. A folyamat meglehetősen alattomosan, tünetszegényen alakul ki. Sokszor csak az orrfolyás és a köhögés uralja a képet. Oda kell figyelni, ha a gyermek szájlégzővé válik, nyűgös, rosszul alszik, sápadt, karikás szemű és főleg éjszaka szűnni nem akaró köhögés veszi kezdetét.
Ezt a komplex kórképet neveztem el Hétfejű Sárkány betegségnek, hiszen a nátha kapcsán többnyire hétféle szövődmény alakul ki, és a tünetegyüttese indokolja az elhúzódó hurutos állapotot. Az egyes részproblémák törvényszerűen sorrendben követik egymást, és csak akkor oldódik meg, ha mindet felismerjük és kezeljük.
Kezelés otthon
- orrszívóval rendszeresen, alaposan távolítsuk el a váladékot;
- használjunk orrspray-t, főkét olyat, ami több héten át kíméletesen oldja a váladékot, és nem szárítja ki a nyálkahártyát. Ezt a készítményt klinikai munkacsoportunk fejlesztette ki;
- végezzünk mindkét fülön fülmelegítést. Már náthás gyermeknek is javaslom, mert a gyógysapkával kényelmesen végezhető és javítja a középfül szellőzését.
Mindhárom gyógymódot naponta legalább háromszor alkalmazzuk. Emellett a vitamindús táplálkozás is nagyon fontos.
Kezelés a szakrendelőben
Az orvos lehetőségei nagyon sokrétűek. Az orrüreg, a fülek és az orrmandula vizsgálata néhány perc alatt megítélhető, megfelelő gyakorlattal. A középfül nyomásviszonyainak mérése (timpanometria) perdöntő. A diagnózis ismeretében a legfontosabb a kórokozók eltávolítása, ahonnan csak lehet.
Leggyakrabban az arcüregekbe fészkelik be magukat a baktériumok, de Arthur PROETZ amerikai fül-orr-gégész professzor módszerével az orrmellék-üregekből is eltávolíthatók a kórokozók szúrás nélkül, szívótechnikával.
A fenntartó ok, a góc megszüntetésével a további szövődmények is gyógyulnak.
A hozzám forduló családoknak mindig hangsúlyozom, hogy a nátha a kiindulópont, amit úgy képzeljenek el, mint egy eldobott hógolyót a hegyoldalban, ami lefelé haladva folyamatosan nő és a végén lavina lesz belőle.
A megoldás és a megelőzés lehetőségei a felismeréssel kezdődnek. Ezért tartom fontosnak, hogy a gyermekközösségekben rendszeresen végezzünk szűrővizsgálatokat. A középfül nyomásviszonyainak mérése gyors, fájdalmatlan és fontos információ a Hétfejű Sárkány betegség leküzdéséhez.